Як вибрати чавунну камінну топку
Затишок в домі може виглядати по-різному. Для когось це запах свіжої випічки на кухні. Для когось - багато яскравих подушок. Ще для когось - просто коли вся сім’я в зборі. Але ніхто точно не стане заперечувати, що основа, з якої цей затишок складається - це теплий дім. Коли за вікном дощ чи сніг, вітер чи заметіль, а вдома - тепло і відкриті обійми рідних. Коли в каміні тихо потріскує вогонь, а кімната сповнюється м'яким світлом. Коли можна взяти улюблене горнятко чаю і посидіти перед каміном з коханою людиною. Це і є затишок.
А найпрекрасніше те, що створити такий затишок можна власноруч - достатньо правильно вибрати і купити камінну топку.
Яку топку для каміна вибрати
Камінна топка - це основний елемент каміна, в якому власне і відбувається згоряння палива. Тому від її вибору залежатиме багато факторів: площа обігріву, вид палива, режим роботи, зовнішній вигляд тощо.
Сьогодні на ринку представлено безліч вставок для камінів - від електро- та біокамінів до класичних дров’яних топок. Що купувати - обирати вам, але якщо хочете справжнього кайфу від палаючого каміну - краще зупинитися на класичному варіанті.
Чавунна топка для дому і дачі: переваги
Чавун вважається одним з найкращих матеріалів для виробництва камінних топок для дому і дачі. Його особливість в максимальній теплоємності і тепловій інерційності. Простими словами, камінна топка з чавуну швидше нагрівається і довше зберігає тепло після згасання вогню.
Крім того, чавунна топка поширює тепло приміщенням більш м'яко і плавно. Таким чином кімната нагрівається рівномірно, а температура залишається комфортною впродовж багатьох годин, навіть коли камін вже не горить.
Ребриста поверхня по горизонталі і вертикалі чавунної топки здатна обігріти більшу площу. А завдяки високому ККД топка з чавуну обігріє не тільки приміщення, в якому розташована, а й суміжні кімнати.
Ще одна перевага топки з чавуну - це стійкість до перепадів температури.Справа в тому, що товщина стінок чавунної топки становить 8-14 мм, що дозволяє максимально накопичувати тепло, вироблене каміном.
На що звертати увагу при виборі чавунної топки для каміна
При купівлі камінної топки, клієнт приходить або телефонує в магазин і менеджер консультує щодо технічних характеристик топки. Але якщо ви ніколи раніше не стикалися з такими технічними параметрами, вам буде складно зрозуміти про що йдеться. Аби розуміти, про що говорить менеджер, наведемо основні характеристики камінних топок:
- Тип палива. Ту, завдяки чому в топці підтримується тепло. В чавунних топках паливом служать дрова.
- Потужність. Найважливіша характеристика, яка означає здатність каміннної топки обігріти максимальну площу приміщення. Розраховується за формулою 1 kW енергії = 10 кв. м. опалювальної площі
- Вага. Один з важливих параметрів чавунної топки. Чим більша вага чавуну - тим більша тепловіддача і час утримування тепла в камінній топці.
- Тип топки. Їх є всього два - відкрита або закрита.
- Вид топки. Тут все залежить від вашого бажання. Ви можете обрати пряму топку, кутову, тристоронню чи тунельну.
- Форма скла. Залежить безпосередньо від виду топки. Може бути пряме, панорамне або бічне (кутове).
- ККД (коефіцієнт корисної дії). ККД в камінній топці - це показник того, скільки тепла і потужності ви отримаєте після згоряння 10 кг дров.
- Наявність шибера. Завдяки шиберу камінна топка буде довше утримувати тепло після згоряння дров.
- Наявність подачі повітря з вулиці в камеру згоряння. Завдяки цій опції, полум’я в камері згоряння завжди підтримується і створюється максимальна ефективність тепловіддачі.
- Наявність системи вторинного допалювання. Додаткова функція, яка допомагає економити паливо. Повітря, що надходить в камеру каміна, використовується для процесу горіння.
З чого складається чавунна топка для каміна
Будь-яка конструкція чавунної камінної топки включає в себе наступні елементи:
- основа - чавунна суцільнолита конструкція;
- стінки - виготовляються з чавуну. Кількість стінок залежить від моделі топки;
- димохід - призначений для відведення диму, що утворився при згорянні палива;
- дверцята - виготовляються із жаростійкого скла, завдяки чому можна спостерігати за полум’ям;
- решітка - використовується як для забору холодного повітря так і для витіснення нагрітого повітря з теплової камери каміна в приміщення;
- шибер - спеціальна заслонка в димохідній трубі, яка регулює тягу і інтенсивність вогню.
Типи камінних топок з чавуну
За типом чавунні топки поділяються на закриті і відкриті.
Відкриті камінні топки
Чавунні топки відкритого типу досить прості за конструкцією і принципом роботи. Приміщення обігрівається за рахунок випромінювання тепла від відкритого полум'я на дровах і частково від розігрітих стінок самої топки.
Плюс такої топки в тому, що виглядає вона красиво і затишно, однак якщо у вас є діти чи домашні улюбленці такий камін може бути небезпечним. Крім того, коефіцієнт корисної дії відкритих камінних топок не перевищує 30%. Одразу після потухання вогню топка охолоджується.
Закриті камінні топки
Сьогодні стандартом є закриті камінні топки, або камінопечі. Функціонують вони за тим самим принципом, що й відкриті - всередині топки згоряють дрова. Однак обігрів приміщення відбувається не за рахунок безпосередньо вогню в топці, а завдяки системі, яка використовує гаряче повітря від згорання і акумулює його всередині конструкції (між стінками каміна і його топкою).
Закрита топка зберігатиме тепло довше, навіть коли вогонь в каміні погасне. Коефіцієнт корисної дії такої чавунної топки знаходиться в межах 80-90%. Крім того, топки для камінів чавунні зі склом убезпечать від відкритого полум'я.
Які є види чавунних топок
Чавунні топки відрізняються не тільки розмірами та коефіцієнтом корисної дії, а й виглядом та способом розташування. Зазвичай топки для каміна з чавуну поділяють на:
♦ Прямі чавунні топки - класичні прямі закриті чавунні топки для каміна оснащені прямим склом і вмонтовуються на пряму стіну по центру кімнати. Це класичний вид каміна, до якого можна підібрати будь-яке облицювання і створити ідеальний інтер’єр.
♦ Кутові чавунні топки - популярна модель, яка виглядає нестандарто і економить простір в кімнаті. Кутові топки встановлюються на кут кімнати і мають бічне скло, тобто огляд вогню можливий з двох сторін.
♦ Тристоронні чавунні топки - покращена модель бічних топок, в яких огляд вогню є з трьох сторін - спереду, справа і зліва. Встановлюються по центру кімнати або в стіні двох суміжних приміщень.
♦ Тунельні чавунні топки - топки, де огляд вогню можливий спереду і ззаду. Тунельні каміни встановлюють всередину міжкімнатних перегородок, тож камін з’являється одночасно в двох кімнатах.
Яку потужність камінної топки вибрати
Якщо ви вирішили купити камінну топку і вже вибрали тип та вид каміна, якому надаєте перевагу, то залишається визначитися з потужністю самої камінної топки.
Потужність камінної топки слід обирати, спираючись на два параметри:
- площа приміщення, в якому буде камін
- мета топки (чи це буде основне джерело тепла, чи додаткове, як декоративний елемент в інтер'єрі)
При розрахунку потужності керуйтеся формулою:
1 kW енергії = 10 кв. м. опалювальної площі
В процесі покупки слід також уточнити наступні параметри:
- який діаметр у камінної топки
- скільки всього важить виріб в зборі
- яка довжина димохідної труби
Якщо ви далекі від усіх цих технічних характеристик, то краще довіритися професіоналам. Ви можете замовити попередній виїзд майстра додому, озвучити йому свої побажання і попросити оглянути приміщення, в якому хочете встановити камінну топку. Майстер проведе розрахунки і порадить варіанти, на яких ви зможете зупинитися.
Чим відрізняється чавунна топка для каміна від сталевої
Окрім матеріалу виготовення, чавунні та сталеві топки мають ряд відмінностей, на які варто зважити, обираючи топку для дому чи дачі. Порівняємо сталеві та чавунні топки за основними параметрами.
ККД і площа обігріву камінної топки
Основною відмінністю між чавунними і сталевими камінними топками є ККД (коефіцієнт корисної дії) і площа обігріву. Іншими словами, чавунна і сталева топка відрізняються часом нагрівання і площею, яку здатні максимально швидко обігріти. І в цих параметрах чавунна топка є беззаперечним лідером.
Чавун швидше нагрівається і довше зберігає тепло після згасання вогню. Тепло від чавунної топки поширюється приміщенням більш м'яко і плавно. При меншій кількості спалених дров камінна чавунна топка здатна обігріти більшу площу приміщення, ніж сталева з аналогічною кількістю палива.
Енергоефективність камінної топки
І чавунні, і сталеві топки нагріваються швидко. Однак основну відмінність між ними можна відчути, коли вогонь в каміні погасне.
Чавунні камінні топки: | Сталеві камінні топки: |
швидко нагріваються | дуже швидко нагріваються |
довго зберігають тепло і довго остигають | тепло зберігається довше за рахунок вермикулітних плит |
Особливість в догляді камінної топки
Ще одна перевага чавунної топки над сталевою - простота в догляді.
Натомість сталеві камінні топки доводиться обробляти хімічними засобами для видалення сажі зі стінок.
Крім того, чавунні топки KAWMET оснащені системою “чисте скло” - повітря в топці подається зверху вниз і згорає. Коли воно надходить в камеру горіння каміна, то омиває скло і використовується для процесу горіння, а потім виходить через димохід.
Ціна
Як правило, чавунні топки коштують дешевше, ніж сталеві. Причина - простота у виробництві. Топки з чавуну є суцільнолитими і виглядають при цьому стильно та сучасно.
Польський виробник камінних топок Kawmet
Завод KAWMET заснований в 1981 році в Польщі. Зараз компанія має сучасне чавунно-ливарне виробництво. Kaw-met займає провідне місце на ринку камінних топок, печей і чавунних виробів. Велика частина виробленої продукції експортується в європейські країни.
Переваги топок для камінів від Kawmet
Наведемо кілька основних переваг польських чавунних топок Kaw-met:
Високоякісний чавун
Всі камінні топки Kaw-met виготовлені з вермикулярного чавуну, який є міцнішим, екологічнішим, продуктивнішим і сприяє меншому споживанню палива.
Камінні топки з вермикулярного чавуну мають кращу теплопровідність (на 30%), що дає можливість збільшити ККД. При цьому витрати деревини зменшуються на 30%. Крім того такі топки мають велику стійкість до перепаду температур.
Енергоефективність та економічність
Топки для камінів KAW-MET спроектовані таким чином, що дозволяють економити дрова і при цьому забезпечують максимальну тепловіддачу.
Економне використання дров забезпечує дефлектор, який розташований над камерою згоряння, і система вторинного допалювання вихлопних газів. Призначення дефлектора - направити недогорілі частки в центральну частину камери згоряння, де відбувається повторне згоряння дров'яного газу.
Система зовнішньої подачі повітря
Камінні топки на дровах від KAW-MET мають вбудований шибер і можуть комплектуватися системою зовнішньої подачі повітря для горіння.
Якщо кімната обладнана герметичними вікнами та дверима, а в камін поступає повітря саме з цієї кімнати, це може негативно впливати на самопочуття оточуючих. Виробники рекомендують підключати забір повітря ззовні, що гарантуватиме якісний процес горіння і в той же час не буде спалювати кисень в кімнаті.
Система “чисте скло”
Вибираючи камін для обігріву будинку, покупці часто замислюються про доцільність скла в топці - з часом воно забруднюється і стає непривабливим.
Однак в камінних топках зі склом від KAWMET є система "вторинного допалювання", завдяки чому повітря подається зверху вниз і згоряє. Повітря, що надходить в камеру горіння каміна, омиває скло і використовується для процесу горіння. Потім виходить через димохід.
Подача повітря в камінну топку або піч позитивно впливає на процес спалювання дров в камері і створює повітряну завісу, що значно зменшує забруднення скла.
Топ-3 найпопулярніші чавунні топки Kawmet
Камінні топки від польського виробника Kawmet завоювали серця не одного покупця і зігрівають вже впродовж багатьох років сотні сімей по всій Європі. Ось три найпопулярніші моделі, які користуються найбільшим попитом:
► Чавунна камінна топка Kawmet W6. Практична і ефективна топка, яка користується великою популярністю серед покупців. Свою популярність здобула завдяки співвідношенню ціна-якість. Ідеальний варіант для будинку з площею обігріву до 100 кв.м.
► Чавунна камінна топка Kawmet W17. Відмінне рішення для обігріву великої площі (до 160 кв.м.).
► Чавунна камінна топка Kawmet W16. Ця модель відрізняється від попередників своїм склом, яке за шириною становить 722 мм, що дозволяє сповна насолодитися видом полум’я.